Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności Zgadzam się

Polska dziczyzna
Oferujemy wynajem powierzchni magazynowej w chłodni, w temperaturze - 18 ° C, o pojemności składowej 700 ton.
strona główna | wybierz język: 
Przepisy kulinarne
Królik
„KRÓLIK PO POLSKU”
tuszka królicza cała
800 ml śmietany
1 główka czosnku
majeranek, kminek, sól, pieprz
Królika podzielić na elementy następnie dobrze opłukać i osuszyć. Natrzeć czosnkiem roztartym z solą, posypać pieprzem, majerankiem i kminkiem, odstawić na 10 minut. Zalać 0,5 l śmietany i piec w dobrze rozgrzanym piekarniku. Pod koniec pieczenia dodać resztę śmietany, doprawić do smaku. Podawać z ziemniakami lub kluskami śląskimi z czerwoną kapustą.
„KRÓLIK DUSZONY W POTRAWCE”
1 królik
1 marchewka
1 cytryna
1 cebula
200 g pieczarek
2 pory
1 ząbek czosnku
1 łyżka pietruszki
1 goździk
1 liść laurowy
1 łyżeczka tymianku
1 łyżka maki
2 łyżki masła
1 żółtko
sól, pieprz

Królika pokroić na kawałki. Warzywa obrać i pokroić. Mięso sparzyć wrzątkiem, osuszyć i natrzeć sokiem z cytryny. Włożyć do garnka, dodać warzywa, przyprawy, zieloną pietruszkę i posolić. Dolać tyle wody, aby zakryła mięso. Gotować na małym ogniu 45 minut. Pieczarki obrać, pokroić na ćwiartki i udusić z łyżką masła i sokiem z cytryny. Królika i warzywa wyjąć z wywaru, mięso obrać z kości, a wywar odparować do 0,5 l objętości. Mąkę przesmażyć z 1 łyżka masła, rozprowadzić wywarem, zagotować. Dodać mięso i warzywa, zdjąć z ognia, dodać żółtko i wymieszać. Podawać z zielonym groszkiem i ryżem.
„KRÓLIK SMAŻONY”
1 królik
150g masła
1/2 łyżeczki tymianku
sok z cytryny
sól, pieprz
1 jajko
mąka
bułka tarta do panierowania

Królika opłukać, osuszyć. Pokroić na 4 kawałki, posolić i skropić sokiem z cytryny. Kawałki królika panierować w mące, roztrzepanym jajku i bułce tartej. Smażyć na rozgrzanym maśle z obu stron. Gdy mięso się zrumieni, posypać pieprzem, tymiankiem, polać stopionym masłem i wstawić na 5 minut do gorącego piekarnika. Podawać na gorąco z ostrym sosem pomidorowym, chrzanowym lub na zimno z sosem tatarskim.
„PASZTET Z KRÓLIKA”
Tuszka królicza (około 1,5 kg)
500 g podgardla
500 g wątróbki króliczej lub drobiowej
2 cebule
2 bułki pszenne
2-3 jaja
sól, pieprz
ziele angielskie
liść laurowy
majeranek
kminek
gałka muszkatołowa
imbir
smalec do smażenia
100g pokrojonej w paski słoniny

Królika i podgardle ugotować w osolonej wodzie dodając ziele angielskie i liść laurowy. Pod koniec gotowania do garnka wrzucić wątróbki. Ugotowane mięso wystudzić i obrać z kości. W rosole namoczyć bułki. Cebulę obrać, pokroić i zrumienić na złoty kolor na smalcu. Wszystkie składniki zmielić przez maszynkę przynajmniej 3 razy, następnie dokładnie wymieszać z jajkami, doprawić solą, pieprzem, gałką muszkatołową, imbirem, majerankiem i kminkiem. Blachę najlepiej keksową wysmarować tłuszczem, na dnie ułożyć bardzo cienko pokrojone paski słoniny i masę mięsną. Piec w piekarniku na złoty kolor.
Królik smażony
Tuszka królika, 5 ząbków czosnku, 1 dag bułki tartej, jajko, tłuszcz do smażenia, sól i pieprz do smaku

Królika dokładnie umyć, pokroić na części, natrzeć rozgniecionym czosnkiem z solą. Pozostawić w chłodnym miejscu na minimum 2 godziny. Potem obtoczyć w mące , jajku i tartej bułce. Mięso smażyć na głębokiej patelni, w dużej ilości tłuszczu. Należy uważać, aby zbytnio nie przypiec mięsa, ponieważ będzie wtedy twarde.
Królik Pieczony
Dla 4 osób
1,5 godz.

Comber i udziec królika, 200 g wędzonej słoniny, 1 łyżka tartej bułki, 100 g masła, 2 łyżki ostrej musztardy, sól.

Słoninę pokroić na słupki długości 3 cm. Comber i udziec umyć osuszyć i naszpikować słoniną. Posypać solą, posmarować musztardą. Włożyć do brytfanny, podlać wodą i wstawić do gorącego piekarnika. Piec około 45 minut w temperaturze 200oC. Podczas pieczenia polewać mięso stopionym masłem i skrapiać wodą. Gdy królik będzie miękki, posypać tartą bułką, polać masłem i piec, aż bułka się zarumieni.
Podawać z grzankami usmażonymi na maśle i zieloną sałatką.
Królik w sosie śmietankowym
Dla 6 osób
1,5 godziny.

1 królik, 150 g masła, 250 ml śmietany 18%, 1 łyżeczka mąki, 3 filety anchois, sok z cytryny, sól.
Sprawionego królika opłukać, oczyścić z błon, pokroić na kawałki. Posypać solą, zrumienić na 2 łyżkach masła i przełożyć do brytfanny. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec około 40 minut w temperaturze 200oC. Podczas pieczenia polewać stopionym masłem, skrapiać wodą i sokiem z cytryny. Pod koniec pieczenia włożyć do brytfanny posiekane filety anchois. Oblać królika śmietaną wymieszaną z mąką. Piec jeszcze 10 minut. Upieczonego królika przełożyć na półmisek, a sos przetrzeć przez sito, podgrzać i podać oddzielnie w sosjerce.
Królik smażony
Dla 4 osób
45 min.

1 młody królik, 150 g masła, 1 łyżeczki tymianku, sok z cytryny, sól, pieprz, 1 jajko, mąką i tarta bułka do panierowania.

Sprawionego królika opłukać, osuszyć, oczyścić z błon, pokroić na cztery kawałki, posolić i skropić sokiem z cytryny. Kawałki królika panierować w mące, roztrzepanym jajku i tartej bułce.
Smażyć na rozgrzanym maśle z obu stron. Gdy mięso się zrumieni, posypać pieprzem, tymiankiem, polać stopionym masłem i wstawić na 5 minut do gorącego piekarnika. Podawać na gorąco z ostrym sosem pomidorowym, chrzanowym lub na zimno z sosem tatarskim.
projekt i realizacja: BigCom